reklama

Kŕmite psa marketingom, alebo kvalitnou stravou ?

Krmivá pre psov. V dnešnej dobe je spôsobov viac. Najčastejšie spôsoby sú granulované krmivá, konzervované krmivá alebo barf (biologically appropriate raw food), voľne preložené sú to biologicky vhodné surové potraviny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Spôsob akým chcete kŕmiť psa je na vás, no poďme sa pozrieť čo má aké výhody a ako správne vybrať krmivo a kŕmiť.

Granulovaná strava

Najjednoduchší spôsob pre psíčkarov. Stačí kúpiť dvadsaťkilové balenie a podľa výpočtu krmnej dávky (na zadnej strane obalu) nasypať dennú dávku a je vybavené. Kŕmenie je pohodlné, nezaberie veľa času a nenarobí veľa špiny. No ak ste si už vybrali tento spôsob stravovania, kŕmte kvalitným krmivom a nie marketingom. Nekvalitné krmivo sa odrazí na zdraví vášho psíka, srsti a pod., pri veľkých plemenách psov, hlavne vo vývoji to môže mať fatálne následky pre ich kĺby. To znamená, že na veľké balenie za pár drobných môžete zabudnúť. To čo psovi chutí viac, neznamená, že je lepšie. Ale čo je potom to správne ? Ruku na srdce koľko z nás si čítalo zloženie a koľko z nás mu rozumelo ? Značky vám neporadím, no najlepší spôsob výberu granulovanej stravy je prečítať si zloženie. Označenia kde sú iba vymenované zložky, nemáme šancu zistiť koľko čoho tam je. Stretneme sa aj s označeniami ako kuracia múčka a pod., ale akej kvality je táto múčka ? Najlepšie sa teda zorientujete v krmivách, kde je aspoň pomer mäsa podrobne vypísaný, napr. 40% dehydrované kuracie mäso, 15% kuracia pečeň, alebo 15% čerstvý losos. Druhov mäsa je veľa a tiež treba vybrať to správne, ale to už vám napovie psík, po čom sa bude cítiť zdravotne dobre a nemať tráviace ťažkosti. Nesmieme zabudnúť dobre vybrať aj zložky proteínov a tukov podľa potrieb psíka, iný pomer v období rastu a iný v dospelosti, preto je nevyhnutné vybrať pre šteňatá najlepšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konzervované krmivá

Psom chutí omnoho viac ako granulovaná strava ale kvalita nám tu načrie do vrecka. Tie lacné mávajú naozaj jednoduché zloženia ako mäso a vedľajšie výrobky živočíšneho pôvodu (z toho min. 4% kuracie), vedľajšie výrobky rastlinného pôvodu, minerálne látky. Toto určite za plnohodnotné krmivo považovať nemôžeme. Tie drahšie sú v zložení neporovnateľné ako napr. 45% hovädzie (mäso, obličky, vemeno, srdce), vývar 30%, 15% kuracie (pečeň, mäso, žalúdok, krk), 9% morčacie srdcia, uhličitan vápenatý. Pes z pravidla zje na gramy viac stravy ako granulovanej. Rozhodnutie je opäť na vás.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

BARF

Túto metódu kŕmenia je treba si vopred naštudovať aby sa zachoval správny pomer. Priaznivci surového kŕmenia veria, že prirodzená strava surového mäsa, kostí a orgánov je nutrične lepšia ako varené mäso alebo komerčné krmivá. Argumentujú, že starostlivý plán surovej stravy dáva zvieraťu početné zdravotné výhody, zdravšiu srsť, čistejšie zuby a odstránenie zlého dychu. Mnoho ľudí čo prešli na túto stravu zaznamenali a nevedia si vynachváliť výrazný nárast celkového zdravia. Vynechaním tepelného spracovania (varenia) sa zachovávajú všetky výživové látky v celom množstve. Barf metóda vychádza z toho, že pes je rovnako ako vlk mäsožravec, vlk je jeho predchodca a jeho tráviaca sústava je veľmi podobná. Vlk konzumuje najmä mäso ale rovnako jedáva aj iné potraviny (od vysokej zvery po dážďovky, jahody, kobylky a pod.), preto táto metóda kŕmenia teda musí obsahovať vyvážený pomer svaloviny, kostí, chrupaviek, tuku, vnútorností, zeleniny a ovocia. Týmto jedálničkom dostáva pes všetko, čo potrebuje – bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerálne látky a vlákninu. Pokiaľ ste sa teda rozhodli vybrať si túto metódu, treba si naštudovať o nej všetko aby váš psík dostal vyváženú stravu a pre neho potrebné zložky ako aj primeranú dennú dávku. Samozrejme netreba to dávať na deň presne, čo sa týka rôznych zložiek tejto stravy, ale v období jedného mesiaca by ste mali zachovať správny pomer. Veterinár a zástanca tohto stravovania Tom Lonsdale uvádza, že potraviny zo suchých alebo konzervovaných komerčných granúl, umožňujú baktériám množiť sa, čo spôsobuje "boľavé ďasná, zápach z úst a bakteriálne jedy, ktoré majú vplyv na zvyšok tela".

Ján Žilinský

Ján Žilinský

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý „písalko“ so zmyslom pre humor. Píšem o témach aktuálnych a aj dávno zapadnutých prachom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu